Alım Satım anlaşmaları

Alışveriş de severek ve beğeniyle alınan mobilya veya başka bir şey eve geldiğimizde hoşumuza gitmez veya çok pahalı gelir hatta boyutlar uymayabilir. Asıl sorunlar aldıklarımızı geri vermek istediğimizde başlar.

Bu durumda herkesin aklına iki haftalık süre içinde anlaşmadan cayma hakkı olduğunu gelir. Gerçekten öyle bir hak var mı ve tüketici olarak hangi haklardan yaralanabiliriz? Bu yazımızda bu konuya açıklık getirmeye çalıştık.

  1. Alım satım anlaşması

Alım satım anlaşması, karşılıklı borç doğuran bir sözleşmedir. Satıcı, bu sözleşme ile, satılan malı, alıcının borçlanmış bulunduğu satış parası karşılığında alıcıya teslim ve mülkiyeti geçirme borcu altına girer. Kısaca, satım sözleşmesi, bir şeyin para karşılığında değiştirilmesi olarak tanımlanabilir.

‘Taraflar taahhütlerini yerine getirmeli’ alman hukukunda geniş yer alan, medeni hukukun değişilmez bir prensibidir. Yani anlaşmaların içeriği yerine getirilmeli.

Bunun yanı sıra tüketicileri bazı tehlikelerden korumak için yasal önlemler var.

  1. Yazılı ve sözlü anlaşmalar

Yazılı alım-satım anlaşmaları sadece gayrimenkullerde yasal olarak şart. Gayrimenkul alım satımı dışında sözlü anlaşmalar da yazılı anlaşmalar kadar geçerlidir.

  1. Gerekçesiz iptal ve cayma hakkı (Widerruf)

Tüketicilerin uzak satış ve mesafeli anlaşmalarında (Fernabsatzvertraege) iki hafta boyunca anlaşmayı iptal etme hakkı var. Uzak satış ve mesafeli anlaşmaları genelde katalogdan veya internet üzere sipariş verilen anlaşmalarda olur. Bir mağazada alınan bir eşyayı gördükten sonra verilen kararla bir katalogdan veya internetten sipariş verilen karar arasında ‘görme farkını’ eşit durma getirebilmek için verilen yasal bir imkandır.

Aynı hak kapıya gelen temsilci ile yapılan anlaşmalar için geçerli. Bu, misafir gibi eve gelen ve ret edilmesi zor olan bir anlaşmada ki zorlayıcı durumu ele alarak tüketiciye iptal hakkı vererek koruma altına alınır.

Bir istisna olarak görülen ve aslında sıkça rastlanan özel bir iptal seçeneği daha var. Eğer alınan eşya finanse ediliyorsa (Ratenkauf/Finanzierungskauf), bankayla olan taksit anlaşmasını iptal ederek alım satım anlaşması iptal edilmiş olur. Birbiriyle bağlı olan ve ekonomik bir bütün olarak görülen bu anlaşmalar birbirinden bağımsız olmadığı için, birisi iptal olurken diğeri de iptal edilmiş sayılır.

Sonuçta tüketicinin Korunması hakkındaki kanun gereğince, alıcıların teslimat tarihinden itibaren 14 gün içinde cayma haklarını kullanarak, sebep göstermeden ürünleri iade etme hakları vardır.

  1. Gerekçeli cayma hakkı (Rücktrittsrecht)

Alınan eşya defolu veya arızalı çıkarsa (ayıplı mal) bu gerekçe ile alıcının cayma hakkı doğabilir. Burada dikkate alınması gereken durum ise satıcının arızayı ve sorunu ortadan kaldırma hakkı başarısız kaldıktan sonra alıcıya verilen bir cayma hakkıdır.

Yukarda yazılı olduğu gibi bu anlaşmada da bir taksit anlaşması eklenmişse, alım satım anlaşmasını iptal ederek bankayla olan anlaşmada iptal olur. Bu cayma hakkı eğer arıza önemli değilse ve alıcının sorumluluğu altında gerçekleşen bir durum ise cayma hakkı zorlaşabilir.

Bu yüzeysel tarif edilen durumlar birçok şekilde mümkün olduğu için, burada hepsine yer vermek mümkün değil. Kısaca gerekçeli cayma hakkının zor gerçekleşen bir hak olarak tanımlayabiliriz.

  1. Cayma hakkını nasıl kullanırım

Uzak satış veya mesafeli sözleşmelerde tüketici, 14 gün içerisinde herhangi bir gerekçe göstermeden ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkını kullandığını bu süre içinde yazılı olarak bildirilmesi gereklidir. Satıcı bu cayma hakkını tüketiciye bildirmekle (internette bu bir tuşla olabilir!) ve cayma hakkı konusunda tüketiciyi bilgilendirildiğini ispat etmekle yükümlüdür. Aksı takdirde, cayma hakkını kullanmak için on dört günlük süreye bağlı olmayabilir.

Bazı mağazalar müşterilerine kolaylık tanımak için her türlü cayma ve iptal durumlarını kabul ederek ürünlerini geri alır. Bu kolaylıkları yasal bir gerekçesi olmadan yapıyor yani bu ne standart ne de yasal bir uygulamadır.

Tabi bunlar sadece en kısa haliyle özetlediğimiz haklar ve zorunluluklar. Tüketici hakkların tamamını burada açıklamak mümkün olmadığından biz burada en önemli hususlara kısaca yer vermeye çalıştık.

Bu konu hakkında ve tüm hukuki sorularınızda bize her zaman danışabilirsiniz.

Kanzlei MERAL & YILMAZ

– Rechtsanwältinnen in Partnerschaft