En yoğun çıkış dönemi Almanya‘da resmi tatil günleri olan Noel öncesinde oluyor. Nedeni aslında çok basit, bazı işverenler resmi tatil deki rahatlılığı suistimal ederek çıkış verir. Araya aile yemekleri, arkadaşlarla buluşmalar ve buna benzer nedenler girer ve üç hafta çok hızlı geçer ve bununla birlikte iş hukukundaki yer alan haklar zaman aşımıda uğrar.

 

İşverenden çıkış aldığınızda dikkat etmeniz gerekenler:

İşverenden çıkış aldığınızda ilk şoku atlattıktan sonra, bazı haklarınızın ölmemesi için almanız gereken çok önemli önlemler var.

 

 1. Vakit kaybetmeden İŞ-KUR’a (Agentur für Arbeit) başvurun

Çıkış alan herkes vakit kaybetmeden İş-Kur’a işsizliğini bildirmek zorunda. Bunu en geç işsizliğinizi üçüncü gününde yapmalısınız. Aksi takdirde bu gecikme gerekçesiyle işsizlik paranızın ödenmesi engellenebilir. Telefonla başvuru için randevu almanız, eğer bu başvurunuz kayıtlara geçiyorsa, yeterli olabilir.

 

 1. Sadece üç hafta zamanınız var!

Çıkışın geçersiz ve iş hukukuna aykırı olduğu iddiası ile iş mahkemesine başvurunuzu yapabilirsiniz. Bunun için sadece üç hafta süreniz var. Bu süreyi geçirirseniz aldığınız çıkış her ne kadar hatalı dahi olsa mahkeme tarafından yasalara uygun görülecektir ve başvurunuz geri çevrilecektir.

İlk etapta işçi yetkili iş mahkemesinde dava açabilir. İlk aşamada iş mahkemesinde avukat zorunluluğu yoktur. Davanızı yetkili iş mahkemesinde sözlü olarak dile getirmeniz bile mümkün. Tüm belgelerle (fesih, istihdam, bordro vs.) iş mahkemesine gidip bu davayı başlatabilirsiniz.

Eğer ilk duruşmada bir sonuca ulaşılmaz, uzlaşma yolunda gidilmez veya işveren çıkışını geri çekmezse, bir avukattan hukuki yardım almanız daha uygun olur. İş hukukundaki farklı bir özellikse davanın sonucu ne olursa olsun, her iki tarafta kendi avukat maliyetini ödemekle yükümlüdür. Sendika üyeliği varsa sendika tarafından bir avukat sağlanabilir.

 

 1. Çıkış bildirisi nasıl olmalı

Bu hukuki gereksinimlere dikkat etmelisiniz:

 • Çıkış bildirisi mutlaka yazılı olması gerekiyor.
 • Çıkış bildirisinin altında ıslakimza olmalı ve bu imza sadece şirket yetkilisitarafından geçerli olarak atılabilir.
 • İşçi temsilciliğinin haberdar olması gerekiyor.
 • Çıkış süresi doğru hesaplanmış olması gerekiyor. Bu hesap iş anlaşmasına veya toplu iş anlaşmasına göre yapılır.

 

 

 1. Çıkış gerekçeleri

İş hukukunda çıkış için üç farklı gerekçe gösterilebilir:

 1. İşletme gerekleriyle verilen çıkış

Bu durumda işveren şirketi yeniden düzenleyebilmek için bazı iş bölümlerini kapatmak zorunda kalır ve yeni düzenlemeler uygular.

 1. Kişisel sebeplerden dolayı verilen çıkış

İşçinin tutumu ve hareketlerinden kaynaklanan sebeplerden dolayı bir çıkış nedeni oluşabilir (örneğin patrona hakaret etmek).

 1. Fiziksel sebeplerden dolayı verilen çıkış

En zor çıkış sebeplerinden birisi de işçinin rahatsızlığı nedeniyle verilen çıkış. İşçi uzun yıllar etkisi altında kalacağı rahatsızlığa yakalanır ve bu rahatsızlığı nedenliyle işini gerektiği gibi yapamaz. Eğer işveren alternatif veya başka benzer bir işyeri gösteremez ve işçide bir düzelme görülmezse, bunun üzerine işveren negatif bir tahmin yürütebilir ve bunu gerekçe göstererek işine son verebilir.