HAVAYOLU ILE ULAŞIMDA 600 € YA VARAN TAZMİNAT!

İzin sezonu başladı ve birçoğumuz tatile veya memlekete gitmek için havayolunu tercih ediyor. Bu tercihin en büyük nedenlerinden biri yolculuğun kısa sürmesi ve istediğimiz yere çabuk varmamız. 
Bu nedenle havayolu yolcularının en büyük kâbusu uçuşun rötar yapması veya iptal olması. Bu durum birçok yolcu için ciddi sorunlara neden olabiliyor; örneğin, önemli bir görüşmeyi kaçırmak, aktarmalı uçuşlarda bağlantı uçağını kaçırmak veya tatil gününden bir günün iptali gibi. Hatta yanınızda küçük çocuk veya hasta bir yolcu varsa bu durum daha dayanılmaz bir hal alabiliyor. 
Böyle bir durumda havayolu şirketinin size sunduğu ücretsiz yemek sıkıntınızı hafifletmeye, oluşan maddi ve manevi zararınızı ortadan kaldırmaya yetmiyor. Zaten bununla yetinmemelisiniz! Çünkü uçuş gecikmelerinde veya iptalinde yolculara birçok durumda maddi tazminat hakkı doğuyor.

NE KADAR TAZMİNAT TALEP EDİLEBİLİR?

Havayolu şirketinin veya hava taşıma işletmesinin sorumluluğu altında uçuşa kabul edilmemeniz durumunda talep edilmesi gereken tazminat miktarı uçuş mesafesine göre hesaplanıyor. Bu hesaplamada planlanan son varis noktası esas alınıyor. Bilet için ödediğiniz miktar ise tazminat miktarını etkilemiyor.

Buna göre talep edilebilen tazminat miktarları:
– 1500 kilometreye kadar tüm uçuşlarda oluşan iki saat ve üzeri rötar veya iptal için kişi başına 250 €;

– 1500 ila 3500 kilometre arası uçuşlarda oluşan üç saat ve üzeri rötar veya iptal için kişi başına 400 €;

– bu mesafeyi gecen tüm uçuşlarda oluşan dört saat ve üzeri rötar veya iptal için kişi başına 600.

Bunun yansıra şirket bekleyen yolculara günün saatine bağlı olarak ücretsiz kahvaltı, sıcak öğle veya aksam yemeği, soğuk ve sıcak içecek, telefon, e-mail ve faks imkânı gibi hizmetler sunmakla yükümlüdür.

Uçağın kalkış saatine göre ve yine bekleme süresine bağlı olarak havayolu şirketi bekleyen yolculara otelde veya uygun bir konaklama tesisinde ücretsiz konaklama hizmeti sunmak zorunda.

TAZMINAT TALEP EDERKEN DIKKAT EDILMESI GEREKEN HUSUSLAR:

Uçuşu gerçekleştiren hava taşıma işletmesi gecikme veya iptal ile ilgili bilgileri size aktarmak zorunda. Ayni zamanda alacağınız hizmet ve tazminat hakkınızla ilgilide yazılı bilgi vermekle yükümlü.

Bazı şirketler havaalanında bekleyen yolculara tazminat ödemeyi kabul ediyorlar. Fakat teklif ettikleri miktar yönetmeliğe göre ödemek zorunda oldukları miktarın çok altında olduğu için bunu kesinlikle kabul etmemenizi öneriyoruz. Aynısı teklif edilen uçuş milleri ve hediye kuponları içinde geçerli.

Sizin de uçuşunuz iptal olduysa veya iki saatin üzerinde rötar yaşadıysanız mutlaka öncelikle havayolu şirketi ile irtibata geçmenizi, yazılı olarak tazminat talep etmenizi ve ödeme için kısa bir süre vermenizi öneriyoruz. Bu süre içerisinde şirket yukarıda belirtilen miktarı ödemeyi kabul etmezse mutlaka bir avukata başvurun. Bu durumda avukat masraflarınızı da şirket karşılamak zorunda kalır.

Bu tür tazminat taleplerinde zaman aşımı üç yıl olduğu için gecen yıllar için de tazminat talep etme hakkınız var.

Böyle bir rötar veya uçuş iptali yaşadıysanız bize her zaman danışabilirsiniz. İlk etapta tazminat talep hakkınız bulunup bulunmadığını inceler, sonuca göre tecrübelerimize dayalı birlikte bir yol çizeriz.

Bunun dışında bu konuda birçok ayrıntı olduğunu belirtmek istiyoruz. Başka bir yazımızda ayrıntılara yer vermeye çalışacağız. Bu konu hakkında ve tüm hukuki sorularınızda ayrıntılı bilgi almak için bize her zaman danışabilirsiniz.