PASAPORT VEYA DİĞER EVRAKLARIN KAYBI…

Tatil dönemi sonuna yaklaştı birçok eyalette ve hatta Hessen de bitti ve bizi bu dönemlerde sık sık özellikle yurtdışından panik halinde birçok müvekkilimiz arıyor. Paniklerinin nedeni genelde benzer sorunlardan kaynaklanıyor. Örneğin, uçuş iptal edilmesi veya ertelenmesi, valizlerin kaybolması, araçlarıyla kaza yapmış olmaları, otel odasından evrakların çalınması veya içindeki tüm önemli evraklarla birlikte cüzdanlarının çalınması veya kaybolması. Uçuş ile ilgili sorunlarda yapılması gerekenleri önceki yazılarımızda izah etmiştik. Bu hafta pasaport kaybı ile ilgili yapılması gerekenlere yer vermek istiyoruz.

PASAPORT VEYA KİMLİK…

Pasaport ve kimlik kaybı çok büyük sıkıntılara yol açabilen bir durum. Bu nedenle öncelikle zaman kaybetmeden pasaportunuzu bırakmış olabileceğiniz veya kaybetmiş olabileceğiniz yerleri aramanızı öneriyoruz. Bulunmaması durumunda mutlaka hiç vakit kaybetmeden en yakın karakola gidip kayıp veya çalıntı ihbarı yapmanız ve bununla ilgili bildirimi almanız gerekiyor.

ALMAN VATANDAŞLARI

Artık birçok Türk vatandaşımız Alman vatandaşlığına geçti veya cifte vatandaş statüsünde.
Yurtdışında Alman pasaport veya kimliğini kaybetmeniz durumunda derhal en yakın Almanya dış temsilcikleri ile irtibata geçmeniz gerekiyor; bu alman konsolosluğu, elçilik veya fahri konsolosluk olabilir. Burada size birkaç gün içerisinde yedek bir belge düzenleyebilirler. Bunun için öncelikle telefon, faks veya e-mail yoluyla temsilcilikle irtibata geçmeniz gerekiyor.

Geçici seyahat belgesinin düzenlenebilmesi için gereken belgeler (asılları ve birer fotokopileri ile):
– Eksiksiz doldurulmuş ve ıslak imzalı başvuru formu
– Yukarıda bahs ettiğimizi karakoldan alınan kayıp veya çalıntı bildirimi
– 2 adet biyometrik özelliklere sahip vesikalık fotoğraf
– Vukuatlı nüfus kayıt örneği
– Harç: 26 €

Bunların dışında ilave belgelerde talep edilebilir. Bu nedenle temsilciliğe gitmeden önce mutlaka telefonla, faks veya e-mail yoluyla iletişime geçmeniz gerekiyor. Türkiye´de Alman Büyükelçiliği Ankara´da bulunmakta. Buraya gün boyu 24 saat 0090 312 4555 100 numaralı telefonla ulaşmak mümkün.

Yetkili dış temsilcilikle iletişime geçmeniz durumunda kayıp kimliğinizi düzenleyen makam ile iletişime geçilir. Buradan olumlu cevap alınması durumunda şahsen müracaat edebilmeniz için size bir randevu tarihi verilir. Burada ibraz ettiğiniz eksiksiz belgelerin incelendikten sonra size “Geri dönüş amacına yönelik seyahat belgesi” (Reiseausweis zur Rückkehr) düzenlenebilir. İşlemin uzun sürebileceği ve belgenin ayni gün verilmesi mümkün olmayan durumlarda göz önünde bulundurarak müracaatın mutlaka geri dönüş tarihinizden birkaç gün önce olmasına dikkat etmelisiniz.

Sadece bir ay geçerliliği olan bu belge ile yalnızca bulunduğunuz ülkeden Almanya´ya dönüş yapılabilir. Farklı ülkeye seyahat veya bulunduğunuz ülkede bir ayı aşkın bir süre kalmayı planlıyorsanız geçici bir pasaport düzenlenmesi gerekir. Bununla ilgili bilgileri yine yetkili dış temsilciğinden alabilirsiniz.

ÖNERİLERİMİZ…

Bizim size önerimiz, bütün önemli evraklarınızın ve belgelerinizin ya tarayıp e-mail ile kendilerine yollamanız veya birer fotokopilerini çekip seyahatiniz boyunca emniyetli bir yere (örneğin valizinizin iç cebine) koymanız. Bunlardan en önemlileri sağlık sigortası ile ilgili belge, uçuş bileti, ehliyet, banka ve kredi kartları, pasaport ve kimlik. Bu fotokopiler kayıp veya çalıntı durumunda bütün işlemleri hızlandırmada çok yararlı olacaktır.
Bunun dışında seyahat ederken asla bütün evrakları ayni yerde bulundurmamanızı ve her zaman azda olsa bir miktar nakit para valizinizde ve cüzdanınızdan ayrı bir yerde (örn. cebinizde) bulundurmayı öneriyoruz.

Başka bir yazımızda Türk Vatandaşlarının böyle bir durumda yapması gerekenleri ve diğer önemli evrakların kaybı ve bunun ardından yapılması gereken işlemle ilgili yer vermeye çalışacağız.
Bu konu hakkında ve tüm hukuki sorularınızda ayrıntılı bilgi almak için bize her zaman danışabilirsiniz.